Máte dotaz? Volejte 777 63 00 42 nebo pište: nwtours@seznam.cz

VYBAVENÍ NA NORDIC WALKING

Abychom se venku při Nordic Walking cítili příjemně, potřebujeme mít správné vybavení.

Kvalitní hole, se kterými půjde chůze hladce, pohodlné boty a sportovní oblečení. Hezké, komfortní, prodyšné, termo, voděodolné či větruvzdorné. A taky s reflexními prvky.  

 

Jaké vybavení přímo pro Nordic Walking potřebujeme pro začátek? 

 

Vlastní Nordic Walking hole až po první lekci

Nemít svoje hole, pokud s Nordic Walking začínáte, je výhodné. Dobrý instruktor disponuje několika páry k zapůjčení. Vybere pro Vás ty nejvhodnější a poradí, k jakým parametrům přihlížet, budete-li si chtít pořídit vlastní. 
Na trhu je široká nabídka, jejichž rozdíl spočívá zejména v materiálu (hliník, karbon), výšce (pevná délka či teleskopické), tvaru spodního hrotu (rovný, zahnutý) a dalších faktorech. 
Také dbejte na to, abyste na Nordic Walking nepoužívali hole trekové, které jsou trochu jiné (silnější, rukojeť je tvarovaná a nemá rukavičku, ale poutko). S trekovými holemi NIKDY SPRÁVNÉ NORDIC WALKING TECHNIKY NEDOCÍLÍTE . 

 

Co na sebe? 

Oblečení ve 3 základních vrstvách 

Když vyjdete ven z teplé místnosti, měli byste na svém těle cítit chlad. Jakmile se rozhýbete, zima zmizí. Je důležité, abyste nebyli příliš navlečení a při svižné chůzi se extrémně nepotili. 

 

1. Sací vrstva
Funkční termoprádlo
 by mělo přiléhat na tělo, ale nemělo by být těsné.
Jeho úkolem je odvádět pot od těla, abychom byli stále v suchu. Pokud zastavíme, přestane naše tělo pracovat. Díky spodní vrstvě našeho oblečení nás nebude studit pot a neprochladneme. 

Do této části oblečení patří: spodní prádlo, termotrička s krátkým či dlouhým rukávem, termokalhoty dlouhé nebo tříčtvrteční a ponožky či podkolenky.  

 

2. Izolační vrstva
Mikiny nebo termotričko, jejichž cílem je odvádět pot dále ven a zároveň naše tělo hřát

V zimě tedy sáhneme po teplé fleecové mikině, na jaře či na podzim to může být termotriko s dlouhým rukávem. Při výběru toho správného materiálu bychom měli zohlednit jeho paropropustnost a větruodolnost. 

 

3. Svrchní vrstva - voděodolná i větruvzdorná 

V teplém počasí postačí 2 vrstvy.
Chystáte-li se ale na Nordic Walking v zimním období nebo do hor, kde může foukat vítr, pak určitě oblékněte (nebo si vezměte s sebou do batohu) třetí vrstvu oblečení. Teplá mikina je dobrý základ pro chladnější počasí, voděodolná a větruvzdorná bunda nás ochrání proti dešti, sněhu i větru. Její funkce je opět prodyšnost, neboť úkolem i této vrstvy je odvádět pot ven a současně zamezit promočení a profouknutí.

Důležitou součástí svrchní vrstvy by měly být reflexní prvky!


3. Ostatní důležité části oblečení  

Nákrčník (na jaře a na podzim, v chladných dnech) či šála (v zimě)

Rukavice (na podzim lehčí, v zimě teplé rukavice)

Pokrývka hlavy: čelenka (chladnější počasí), čepice (v zimě, do hor), kšiltovka (v letním počasí chrání proti přímému slunci)

Sluneční brýle (proti slunci příp. i větru)

 

Obuv 

Na dobrých botách opravdu záleží! 

Boty vybírejte raději přímo v obchodě (a pak teprve zvolený typ případně hledejte na internetu). Ve specializovaných prodejnách Vám s volbou poradí vyškolený odborník, jenž Vám doporučí vhodné boty podle stavby Vaší končetiny a účelu, na který si je pořizujete.  


Jaké boty si vzít na Nordic Walking? 

 1) Nízké s plnou patou a špičkou (nevhodné jsou sandále či pantofle, kotníková ani vysoká obuv)

2) Voděodolné - chodíme-li celoročně a za každého počasí je, zvláště v zimě, dobré zvolit boty s goretexovou membránou (GTX technologie) 

3) Lehké a pružné, dobře ohebné s dobrou přilnavostí v různém terénu. 

4) Ty, které se hodí na chůzi v přírodě, v parcích a na nezpevněných cestách: běžecké trailové nebo trekové (chůze)

5) Bota musí sedět ihned při zkoušení. Sportovní boty neprošlápnete ani nevytáhnete. Boty kupujte spíše o trochu větší, rozhodně ne těsné. Je lepší vyrazit na nákup odpoledne, ne ráno, kdy má Vaše noha ten správný objem (je lehce nateklá). Také si nezapomeňte vzít na zkoušení ponožky, které budete na Nordic Walking používat. 

 

Co s sebou? 

Do batohu či ledvinky   

(Neberte si tašku přes rameno, která by se vám při chůzi pletla.)

 

Mobilní telefon - plně nabitý!! Na delší procházku a v zimním období přibalíme ještě powerbanku, neboť telefon se může rychleji vybíjet. 

Čelovku - zejména pokud se chystáme do neznámých míst, vyrážíme-li odpoledne nebo na celodenní výlet 

Svačinku - sacharidovou (ovoce, energetická tyčinka)

Pití 

Doklady a drobné - mohou být potřeba pro nenadálé případy 

 

 

 

Zpět do obchodu